Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Hazır Beton

Hazır betonun ürün nitelikleri korunarak, müşterinin şantiyesine transmikserle teslim edildikten sonra, pompa veya diğer araç- gereçle istenilen noktadaki kalıba yerleştirilmesi işlemine "beton dökümü" denir. Hazır beton dökümünden yüksek verim elde edilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Hazır Betonun Dökümden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

* Kalıpların sağlam ve sızdırmaz olduğunu; temizliğini, yağlanıp yağlanmadığını, yüzeylerinin uygun olup olmadığını kontrol edin.
* Donatıların gereğince döşenip, kontrolünün yapılıp yapılmadığına bakın.
* Yeterli miktarda ve uygun boşaltma aracınız olup olmadığını; 
hazır betonu işlemek için uygun sayı ve nitelikte eleman ve araç-gereç bulunup bulunmadığını kontrol edin. (Yeni Deprem Yönetmeliği'ne göre, vibratör kullanımı zorunlu hale gelmiştir.)
* Taze 
hazır betonun bakımı için gerekli önlemleri alın. (Su hortumları, örtüler vb.)
* Pompa ve transmikserlerin çalışma alanlarının hazırlanıp hazırlanmadığına bakın.
* Yer
e hazır betonu dökülecekse, zemin döküme uygun hale getirilmiş mi, kontrol edin.

Transmikser ile Dökümler

Transmikserin kapalı alana girmesi gerekiyorsa aracın gireceği yerin yüksekliği tesise bildirilmelidir. Transmikser altı boş bir döşemeye veya bozuk bir zemine çıkarılıyorsa 30 ton civarında toplam yük ve dingil başına 11 ila 13 ton yük olduğu varsayılarak zeminin kayma ve çökme tehlikesi dikkate alınmalıdır.

Pompalı Dökümler

İnşaata yaklaşım mesafesi, yatay ve düşey döküm erişim mesafeleri; inşaat, zemin ve pompa cinsine göre değişkendir. Pompanın kurulacağı zeminin altından geçen boru hattı veya üzeri kapatılmış boşluklar bildirilmelidir. Aynı şekilde yüksek gerilim hatları bildirilmelidir. Kolon betonlarında, pompa uç hortumu kalıp içine mümkün olduğu kadar sokulmalıdır; perde betonlarında, beton kalıp yüzeyine çarptırılmamalıdır. Betonun hızını keserek, ayrışma ve kalıp deformasyonuna engel olunmalıdır. Pompa uç hortumunu tutan elemanların bom altında durmamasına dikkat edilmelidir.

Uzunlar Hazır Beton kalitenin tek adresi...

 
 
 
İlgili Resimler
 
 
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Kum Ocakları
- Hafriyat
- Taş Ocakları
 
   
 
 
  ADRES: Kuzuluk Çevre Yolu (D140) Batakköy Mevki Mudurnu Çayı Kenarı Akyazı / SAKARYA
TELEFON: 0 264 400 1444
FAKS: 0 264 400 1666
GSM: 0 530 245 1578
E-POSTA: info@uzunlarbeton.com